فردای قیامت چگونه نگاه کنم؟

ایشان در اواخر عمر به علت ناتوانی در امر تبلیغ و فعالیت‌های اجتماعی تمام اوقات را در منزل شخصی خود در تکاب به سر می‌برد و اینجانب به علّت اشتغالات عدیده در تهران قادر به سرکشی مدام و خدمتگزاری ایشان نبودم، با تمهید مقدماتی تصمیم به انتقال ایشان به تهران یا قم گرفتم تا توفیق بیشتری در خدمتگزاری ایشان داشته باشم، ایشان ابتدا به تصور اینکه چند روزی به عنوان مهمان خواهد آمد، پذیرفت ولی پس از آن که متوجه منظورم شد به شدت مخالفت کرد و فرمود:

آقای بروجردی مرا به این منطقه فرستاده است که برای همیشه در اینجا بمانم، اگر از اینجا بروم، فردای قیامت چگونه به صورت آقای بروجردی نگاه کنم؟ اگر ایشان از من سؤال کند که من تو را فرستاده بودم تا در آنجا بمانی برای چه بیرون آمدی؟ چه جوابی دارم؟

تعبّد و تسلیم آن مرحوم در برابر آیت‌الله بروجردی فوق‌العاده بود، به طوری که در طول 40 سال اقامت در تکاب جز در چند مورد خاص مانند حج واجب و عمل جراحی و یا کار ضروری دیگر که مجموعاً از 10 بار تجاوز نمی‌کرد، از تکاب خارج نشد و پس از رحلت نیز بنا به توصیۀ قبلی خود در همان منطقه مدفون شد و در کنار شهدای گلگون‌کفن تکاب به خاک سپرده شد. رضوان الله تعالی علیه.